Dnes je: , meniny oslavuje: , zajtra má meniny:

Viera do vrecka

[Viera do vrecka][bsummary]

Modlitba

[Modlitba][twocolumns]

Eucharistia

[Eucharistia][bsummary]

Cirkevný kalendár

[Cirkevný kalendár][twocolumns]

Príbehy

[Príbehy][bsummary]

Zjavenia

[Zjavenia][twocolumns]

Mystický život

[Mystický život][bsummary]

Novéna

[Novéna][twocolumns]

Očistec

[Očistec][bsummary]

Milý Peter,

... keď ti píšem, myslím znovu na onen večer, kedy stál Ježiš pred súdom a bol potom odsúdený na smrť a ty si sa na dvore zohrieval pri ohni. Tam si ho zaprel.

Stavím sa, že keď si zradil Ježiša, potom, hoci si bol tak blízko pri ohni, aby si sa zahrial v nočnom chlade, mrazilo ťa na celom tele a pri srdci. Veď keď niekto miluje, ale uvedomí si, že chybil, srdce mu zľadovateje!

Prelieval si slzy, keď si si uvedomil, čo si urobil, pretože je pravda, čo o tebe píše Heinz: "Peter nezapiera Ježiša z obyčajnej zbabelosti. Nikdy sa neprejavil ako zbabelec. Nechýba mu charakter, ochabuje jeho viera."

Ježiš predsa vedel, že ho zaprieš, a predsa t chcel jedného dňa odhaliť tvoje poslanie a povedal ti: "Peter, na tebe postavím svoju Cirkev." 

Pre Ježiša, pre ostatných učeníkov, pre kresťanov všetkých čias si vždy predstavoval vieru, mal si vodcovského ducha. A predsa si zradil Majstra. Prečo? Snáď preto, že Boh, ktorý nenecháva nikdy nič náhode, chcel nám tvojím prostredníctvom povedať, že aj cez naše slabosti nás miluje nekonečnou láskou.

Milý Peter, keď uvažujem o tom, čo sa ti prihodilo, myslím na našu krehkosť, na našu malú vieru, na našu obmedzenú lásku k Bohu, na naše sebecké záujmy.

Naša viera, často zárodočná, nás často vedie k tomu, aby sme si vytvorili "boha" k svojmu užívaniu a konzumovaniu, alebo morálkou, prispôsobiteľnou každej situácii. Sme ako ty, Peter, keď zapierame Ježiša v malých, alebo veľkých životných skúškach, pri ktorých by zrelá viera dávala naopak absolútnu dôveru v Boha, istotu, že za onou otrasnou, alebo dramatickou udalosťou chce nám dať Boh znamenie milosrdenstva.
Milý Peter, tvoja zrada mi tiež pripomenula a trochu oživila, čo cítil Ježiš pri tvojom zapretí. Tiež toto utrpenie malo byť zrejme súčasťou jeho pašií.

Biblická múdrosť nás napomína: „Priateľ je poctivý, aj keď ťa zraňuje, nepriateľ ťa klame, aj keď ťa bozkáva ... priateliť sa s kdekým stojí na smolu, ale kto miluje, priľne viac ako brat.“ 
Aké hlboké sklamanie, akú horkosť a skľúčenosť v sebe pociťujeme, keď zistíme, že sme boli zradení, oklamaní niekým, s kým nás spájalo hlboké priateľstvo!

Ale Ježiš ťa neodsúdil, dokonca ťa mal aj naďalej rád. Keď máme niekoho radi, milý Peter, nedokážeme priať zlo tomu, kto nám ho pôsobí. Akonáhle máme nenávistné pocity voči niekomu, koho milujeme a kto nám ublížil, je to známka, že naša láska nebola pravá, že to nebolo úprimné priateľstvo.
Je doba, kedy sa majú dokázať city medzi osobami, láska, úcta, náklonnosť. Sirachovec hovorí: „Priateľ ťa miluje za každej okolnosti, je to brat v deň protivenstiev.“
Milý Peter, tiež nám sa stáva ako tebe, že milujeme priateľa, a predsa ho zaprieme. Ale dôležité je, aby sme vedeli uznať svoje krehkosti a snažili sa ich odstrániť. 

Vďaka za tvoje slzy ľútosti a za pokánie! 
Poučil si ma, že nádej nikdy neprestáva, 
že sa hodí vždy a pre všetkých. 
Bezpečná nádej z vedomia, 
že Niekto nás bez ohľadu na naše viny miluje.

vložil: SiMa

Žiadne komentáre:

Archív blogu