Aktuálne

Pozdvihnite na omši svoje srdcia, nie mobily

Každý z nás sa už určite stretol so situáciou, kedy sa počas svätej omše niekomu rozozvučal mobil. Ja osobne, mobil so sebou na svätú omšu nenosím, a ak ho aj mám pri sebe, veľmi dbám na to, aby, ak už ho nevypnem, bol aspoň úplne stíšený.
Mňa totiž zvonenie (okrem kostolného zvonca) skutočne vyrušuje. Donedávna som si myslela, že sú to len neskutočne prepotrebné aparáty pre mladých ľudí, o to viac ma udivilo, keď som zistila, že technicky mobilné sú aj staré panie. Lenže s nimi je to skôr humorná záležitosť. 

Chápem, že ich dospelé deti majú o nich strach a aj takou formou ich chcú mať podhľadom, ale ak im mobil zabezpečia, mali by ich – okrem telefonovania – naučiť  aj ako telefón stíšiť, lebo potom sa stane to, čo istej pani, nazvime ju X.

Sedela v lavici na omši, prebiehali úvodné čítania, keď sa jej v kabelke rozvibroval mobil. Kým ho z nej stihla vydolovať, mobil stíchol. Fajn, minúta, možno aj dve plynuli hladko, farár pristúpil ku kazateľnici a mobil sa rozzvonil znova. To už nahnevalo aj samotnú majiteľku technickej vymoženosti. Chňapla mobil a zrúkla: „Ta čo je?! Šak som na omši, ne?!“ 
Našťastie, pán farár je aj diplomatom, nič na sebe nedal znať a pokračoval v kázni. Akurát nás ostatných pani síce pobavila, ale aj narušila kontakt s Bohom, s ktorým sa spájame počas svätej omše.

Druhá pani, Y., bola slušnejšia. Keď sa jej mobil ozval ľúbivou a poriadne hlasnou melódiou, vrtko vyskočila z lavice, zvučným hlasom volajúcemu oznámila: „Čakaj, idem von,“ a pobrala sa k dverám kostola. Počas svätej omši...

No a tretia, tá dopadla asi najhoršie. Premodlievala Korunku k Božiemu milosrdenstvu a kým vravela text modlitby, sprevádzalo ju zvonenie jej vlastného mobilu.

Tieto príhody sú úsmevné, ale menej úsmevné je to, že nášho Dobrotivého Pána takto od seba odsúvame. Lebo dávame prednosť mobilu, pred Ním. Pritom má pre nás pripravený kopec a ešte viac milostí, ktorými nás chce obdariť a my mu dáme košom. 

Na niektorých dverách kostolov vidím kreslený obrázok – zákaz mobilov, ale myslím si, že takýto zákaz by mal mať každý vo svojom vnútri.
Áno, poniektorí používajú mobil miesto knižky, ale pýtam sa: Čo je to za kresťana, ktorý nemá ani modlitebnú knižku? Alebo mu je ju zaťažko zobrať? Či sa vari hanbí za to, že miesto mobilu drží v ruke knižku? 

“Kňaz hovorí ‘pozdvihnite svoje srdcia’. Nehovorí ‘pozdvihnite svoje mobilné telefóny, aby ste fotili’,” povedal pápež František na svojej pravidelnej týždennej audiencii na Námestí sv. Petra.
Používanie mobilov počas omše označil pápež za “veľmi škaredé” a dodal: “Veľmi ma zarmúti, keď slúžim (omšu) tu, na námestí, alebo v bazilike a vidím toľko zdvihnutých mobilných telefónov. Nielen v rukách veriacich, ale aj niektorých kňazov a dokonca biskupov!”

“Omša nie je šou… takže pamätajte si, žiadne mobilné telefóny!” povedal za smiechu a potlesku z publika.

František pravidelne vyzýva veriacich na väčšiu duchovnosť a kňazov a biskupov na väčšiu pokoru. Krátko po svojom zvolení za pápeža v roku 2013 povedal, že mu spôsobuje bolesť, keď vidí kňazov jazdiacich na okázalých autách a bažiacich po najnovších smartfónoch. Samotného pápeža vozia v jednoduchom modrom aute značky Ford Focus a nie je známe, že by od svojho zvolenia niekedy použil mobilný telefón na verejnosti, udáva agentúra Reuters.
Túto vsuvku som do článku nedala preto, aby sa začalo poukazovať na kňazov a ich prehrešky, nesúďme ich, pokiaľ sami nekonáme inak, ale skutočne sa zamyslime – Boh predsa dobre vie, že ten mobil máme, nemusíme mu ho nosiť ukazovať. Ani mu skákať do reči, ktorou sa k nám prihovára skrze kňaza. 

vložil: SiMa

Žiadne komentáre