Dnes je: , meniny oslavuje: , zajtra má meniny:

Viera do vrecka

[Viera do vrecka][bsummary]

Modlitba

[Modlitba][twocolumns]

Eucharistia

[Eucharistia][bsummary]

Novéna

[Novéna][twocolumns]

Príbehy

[Príbehy][twocolumns]

Cirkevný kalendár

[Cirkevný kalendár][bsummary]

Zjavenia

[Zjavenia][twocolumns]

Mystický život

[Mystický život][twocolumns]

Očistec

[Očistec][twocolumns]

Svätorečenie pápeža Pavla VI. je na dosah

Pápež, ktorý prvýkrát v moderných dejinách navštívil Svätú zem; po mnohých storočiach objal pravoslávneho patriarchu; za program pontifikátu si zvolil ochranu ľudského života vo všetkých jeho formách; podporoval cirkvi v krajinách Východného bloku; ale predovšetkým bol mužom, ktorý viedol II. vatikánsky koncil a uvádzal ho následne do praxe. Taký bol pápež Pavol VI., civilným menom Giovanni Battista Montini, ktorý bol v nedeľu 19. októbra 2014 vo Vatikáne vyhlásený za blahoslaveného. Udalosti sa zúčastnil aj emeritný pápež Benedikt XVI.

„Pavol VI. bol veľkým pápežom, ale súčasne tiež nepochopeným,“ povedal (17. októbra 2014) na tlačovej konferencii kardinál Giovanni Battista Re, jeden zo spolupracovníkov Pavla VI.  
Pápež II. vatikánskeho koncilu bol podľa neho človekom, ktorý sa výrazne zasadzoval o stretnutie ľudí s Bohom aj o budovanie spravodlivejšej spoločnosti.

„Málokto dokázal spoznať úzkosti, očakávania, túžby mužov a žien našej doby,“ uviedol kardinál Re.
Pavol VI. sa podľa neho vyznačoval predovšetkým schopnosťou viesť dialóg: „Dialóg, ktorý dokáže načúvať druhým, má dôveru, že aj v druhých sú hodnoty. Potom tiež dialóg, ktorý všetkým ohlasuje lásku Božiu, pravdy evanjelia.“
Túto schopnosť podľa kardinála Re ocenil aj Benedikt XVI., ktorý vyhlásil, že „spôsob, ktorým viedol koncil, bol takmer nadľudský, lebo rešpektoval slobodu otcov, kompetencie komisií, ale vstúpil ako pápež tam, kde mal vstúpiť.“

Beatifikačný obraz 
Pavol VI. bol "priekopníkom" v mnohých oblastiach: Ako prvý pápež v moderných dejinách navštívil Svätú zem, miesto Ježišovho pozemského pôsobenia, lebo bol presvedčený, že reforma cirkvi musí vzísť od Krista.
Po mnohých storočiach tiež objal pravoslávneho patriarchu.
Prestal užívať pápežskú tiáru, lebo chcel poukázať na to, že duchovná autorita nie je viazaná na svetskú moc. Trojitú pápežskú korunu následne predal, aby výťažok daroval chudobným: tí podľa neho musia byť v centre pozornosti Cirkvi.
Po svojom zvolení ďalej reformoval rímsku kúriu. Pritom bol mužom hlbokej spirituality, ako dosvedčil kardinál Re.

Zázračné uzdravenie nenarodeného dieťaťa:zázrak, ktorý umožnil blahorečenie Pavla VI., poukazuje na dôležitý bod jeho pontifikátu: Ochranu ľudského života. Postulátor procesu blahorečenia, P. Antonio Marazzo pripomenul, že Pavol VI. v poslednej kázni pred svojou smrťou povedal: „Za program nášho pontifikátu sme si zvolili ochranu života vo všetkých formách, kde môže byť ohrozený, rušený alebo dokonca potlačený“, aj keď toto nasadenie musel niekedy podľa svojich slov "vytrpieť".

K zázraku došlo v roku 2001 v Spojených štátoch amerických. Žene v 24. týždni tehotenstva diagnostikovali ťažkú ​​poruchu plodu s vysokou pravdepodobnosťou úmrtia. V prípade prežitia, hrozila dieťaťu po narodení transplantácia obličiek, ťažké postihnutie dychovej sústavy a zdeformovanie končatín a tváre dieťaťa.
Istá rehoľníčka poslala žene obrázok Pavla VI. Po modlitbách mnohých ľudí v 32. týždni zmizli akékoľvek patologické príznaky.
„Montini má aj po smrti starosť o človeka,“ komentoval udalosť Marrazzo, podľa ktorého má teraz chlapec 13 rokov, je úplne zdravý a nikdy nemal menované zdravotné ťažkosti.

Pápež Pavol VI., ktorý previedol katolícku cirkev búrlivým reformným obdobím v 60. a 70. rokoch 20. storočia, by mohol byť na budúci rok vyhlásený za svätého. Informoval o tom v piatok taliansky týždenník La Voce del Popolo, podľa ktorého teológovia z diecézy Brescia na severe Talianska nedávno priznali Pavlovi VI. druhý zázrak – bolo ním v roku 2014 “zázračné” narodenie dieťaťa, ktorého rodičia sa v modlitbách obracali o pomoc práve k zosnulému pápežovi.
Dievčatko, ktoré v deň sviatku Božieho narodenia (25. decembra) oslávi tri roky, sa narodilo predčasne v 26. týždni tehotenstva. Lekári už predtým matku upozorňovali, že jej tehotenstvo je rizikové, a to ruptúrou placenty, dodal týždenník.

Podľa agentúry DPA o tom, že táto kauza bude druhým zázrakom na príhovor Pavla VI., rozhodli teológovia 13. decembra. Ich závery, ktoré musí ešte potvrdiť Vatikán, zrejme vyústia do vyhlásenia Pavla VI. za svätého. K tejto kanonizácii by mohlo pravdepodobne dôjsť v októbri budúceho roku, keď sa v Ríme bude konať synoda biskupov. Vatikán, ako je to v takýchto prípadoch obvyklé, záležitosť nekomentoval, dodala DPA.

Pavol VI. viedol katolícku cirkev v rokoch 1963-78. Po svojom nástupe na pápežský stolec pokračoval v Druhom vatikánskom koncile, ktorý prerušila smrť jeho predchodcu, pápeža-reformátora Jána XXIII.Počas svojho pontifikátu napísal encykliku Humanae Vitae. Ide o dokument, v ktorom prezentoval tradičné kresťanské učenie proti antikoncepcii a varoval pred dôsledkami umelých metód plánovaného rodičovstva. V tomto dokumente tiež odsúdil “zámerný a plánovaný potrat” z akéhokoľvek dôvodu.

Beatifikačný obraz predstavuje Pavla VI. očami jeho fotografa Pepiho Merisia. Dlažba pod nohami svätca symbolizuje skutočnosť, že Pavol VI. viedol cirkev po uliciach sveta, ohlasoval evanjelium súčasným jazykom, predovšetkým tým najbiednejším. Jeho rozpažené ruky sú gestom prijatia a pozvania k dialógu. Dlane smerujúce nahor súčasne pozývajú k modlitbe k Bohu, Otcovi milosrdenstva.

vložil: Masima

Žiadne komentáre: