Aktuálne

Porada v pekle

Bola porada v pekle. Keď hlavný Pekelník vyhodnotil dosiahnuté výsledky, nebol vôbec spokojný: "To je šlendriánstvo, musíte výrazne zintenzívniť činnosť!" zakričal na ostatných diablov. A potom výhražným hlasom zaškriekal: "Chcem vidieť systematickú a efektívnu prácu." 

Za nejaký čas sa konala ďalšia porada, na ktorej mali jednotliví pekelníci prezentovať svoje stratégie. 
Prvý pristúpil jeden diabol a sebavedome hovorí: "Šéfe, mám plán - a už som ho nasadil do praxe. Šírim ateizmus. Ľuďom nahováram, že viera je nezmysel; že Pán Boh nie je, keď ho nikto nevidel. Vysmievam sa im, že sa viera hodí len pre malé deti alebo pre staré babičky."
"Lepšie niečo ako nič," prikývol nie veľmi spokojný hlavný Pekelník. "Ale dobre, pár hlupákov sa na to chytí." 

Druhý diabol sa chválil: "Skazenosť! To je kľúčové slovo k úspechu. To je heslo dňa! Zamoril som im predstavivosť rôznymi nemravnosťami. A teraz to ide už ako po masle: od predstáv k nemravným činom. A kto žije skazene, chce, aby Boh nebol - aby ho nevidel. A potom uverí aj tým nezmyslom, ktoré tu pred chvíľou prezentoval kolega. Alebo na Boha pre istotu vôbec nemyslí ...!"
"To nie je zlé," pochválil ho hlavný Pekelník. "Ale niečo tomu ešte chýba. To všetko rieši stále len ľudí z našej ,spádovej oblasti '. Takých, čo by tu neskôr možno skončili tak ako tak ... - Ale my musíme vedieť pracovať aj s náročnými prípadmi!"

Porada prebiehala ďalej a padlo ešte veľa návrhov. 

Potom sa prihlásil ďalší diabol. Potmehúdsky sa uškľaboval: "Kde som mohol, vyhľadával som zbožné duše a našepkával som im: ,Ty musíš krotiť zlé žiadosti a ovládať svoje vášne, ktoré - ako sám vidíš - ničia tvoj život. Ty musíš naplno uskutočniť to krásne, k čomu ťa Ježiš pozýva. Ty sa môžeš stať svätým! - Ale je to strašne ťažké. Začni s tým radšej až zajtra ...!'" 
Vrchný Pekelník spokojne zachrochtal: "To je geniálne! To je doslova pekelné majstrovstvo!"

Pamätaj teda – keď sa budeš snažiť stať svätým,
ale "až zajtra",
nestaneš sa ním nikdy! 


vložil: Masima
(upravené podľa samizdatového textu neznámeho autora)

Žiadne komentáre