Dnes je: , meniny oslavuje: , zajtra má meniny:

Viera do vrecka

[Viera do vrecka][bsummary]

Modlitba

[Modlitba][twocolumns]

Eucharistia

[Eucharistia][bsummary]

Cirkevný kalendár

[Cirkevný kalendár][twocolumns]

Príbehy

[Príbehy][bsummary]

Zjavenia

[Zjavenia][twocolumns]

Mystický život

[Mystický život][bsummary]

Novéna

[Novéna][twocolumns]

Očistec

[Očistec][bsummary]

Egyptský kresťan Emmanuel Ghali: Boh je verný aj vo tvojej najhlbšie biede (rozhovor)

Môžete sa najskôr predstaviť a povedať našim čitateľom svoj príbeh?
Dobrý deň, volám sa Emmanuel Ghali, moja prezývka je Mano. Mám 33 rokov a som egyptský kresťan. Som jedináčik, žijem s rodičmi a francúzskym bielym psom Griffinom.

V 19 rokoch som počas štúdií v Káhire prežil tragickú autonehodu. Študoval som vtedy na najprestížnejšej univerzite v Egypte. Nehoda, ktorá sa stala 21. novembra 2003, ma zanechala úplne ochrnutého. Stratil som hybnosť a všetok motorický cit od krku dole až po špičky prstov. Nič v celom mojom tele okrem hlavy sa nehýbe. Vnútri tela mám dve diery, jedna z nich je dvanásťcentimetrová rúrka v tvare C v krku (tracheostómia), ktorá mi umožňuje dýchať a hovoriť súbežne. Ďalší otvor je v mojej močovej trubici, umožňuje mi vylučovanie.
Keď skrátim svoj dlhý príbeh, dokázal som aj cez túto tragickú udalosť udržať silu v hlase. Začiatkom januára 2006 ma navštívil britský lekár a poskytol mi pokročilý softvér na rozoznávanie hlasu, mohol som tak začať používať počítač a začal som študovať. V apríli 2006 som získal certifikát v podnikaní od americkej manažérskej asociácie. Moje ambície boli príliš vysoké, aby sa tam zastavili, a tak som študoval ďalej. 31. mája som získal bakalára v manažmente na univerzite vo Phoenixe, absolvoval som s vyznamenaním, presne na svoje 33. narodeniny. V súčasnej dobe študujem magisterské štúdium v biblickom poradenstve a psychológiu na kresťanskej univerzite vo Virgínii. Štúdium som začal v júli 2017. Pracujem aj ako prekladateľ, prekladám arabské dokumenty do angličtiny, môj program vie písať iba anglicky, takže nemôžem prekladať do arabčiny.
Od júla 2009 som sa stal aktívnym v kresťanskej službe prostredníctvom Facebooku, navštevujem tiež zbor v Káhire, kam sa dostanem za pomoci invalidného vozíka. Asi  80% svojho času trávim na posteli, na invalidný vozík sa dostanem len vtedy, keď idem na bohoslužbu, alebo pri zvláštnych príležitostiach, ako je svadba, zábava, či výlet s kamarátmi.

Ako zmenila dopravná nehoda váš vzťah s Bohom?
Automobilová nehoda úplne zmenila môj doterajší spôsob života aj môj pohľad na Boha. Pred touto tragickou udalosťou som vedel, že existuje Boh, vďaka svojej skúsenosti však teraz poznám Boha oveľa hlbšie. Trvalo mi presne päť rokov, než som sa rozhodol, že svoj život chcem vydať Bohu.
Dúfal som, že ma Pán v týchto piatich rokoch uzdraví. A to sa nestalo.
Čakal som, že možno príde môj koniec a zomriem ... a to sa tiež nestalo.
Nevedel som, čo mám robiť, rozhodne som nebol šťastný, žil som svoj život s rovnakou mentalitou, ktorú som mal, keď mi bolo devätnásť rokov ... Nebol som spokojný, ani som nebol šťastný. Počas dlhých chvíľ, ktoré som trávil sám vo svojej izbe, som začal premýšľať o zmysle svojho života.

Vo veku 24 rokov, presne pred 9 rokmi, som sa rozhodol dať svoj život Bohu. Spomínam si presne, čo som Pánovi povedal: "Ukáž mi, kto si, chcem ťa spoznať, rovnako ako ťa spoznali milióny ľudí. Ukáž mi, kto si. Sľubujem, že budem každý deň čítať jednu kapitolu z Nového zákona, kým skutočne nezistím, kým si. Daj sa mi spoznať skrze svoje sväté Písmo."
A to bol začiatok môjho "životného putovania s Bohom". Rovnako tak som pomenoval svoju skupinu na Facebooku: "Lifetime Journey with God", reflektuje moju skúsenosť a životnú cestu s Bohom.

Kde vidíte svoje miesto a dary v Kristovom tele?
Každý člen Kristovho tela má osobitné poslanie. Svoj dar vidím v tom, že viem ohlasovať svetu dobrú správu o Ježišovi. Je dôležité zmeniť perspektívu pohľadu, vykresliť Božiu dobrotu napriek okolnostiam. Boh je vždy prítomný, aj keď ho nemôžeme vidieť.  Boh je vždy verný aj v najhlbšej biede, môj život je tomu najväčším svedectvom. Hovorím to z vlastnej skúsenosti a s veľkým úsmevom na tvári, že Boh je stále dobrý. Hovorím to ako úplne ochrnutý mladý muž. Ťažké životné okolnosti zvyčajne blokujú náš pohľad na Boha, vidíme potom len šedú oblasť, ale ak sa pozriete vysoko nad hlavu, budete vždy môcť vidieť slnečné svetlo, Božiu slávu.

Ako by ste opísali stav cirkvi v Egypte? A ako ovplyvňujú bombové útoky životy veriacich?
Domnievam sa, že cirkev v Egypte rastie ešte rýchlejšie a stáva sa silnejšia, pretože kedykoľvek je tu prenasledovanie, umocňujú sa modlitby a veriaci sa zjednocujú.
Po bombových útokoch na kostoly v Egypte je možné vidieť, že ľudia prichádzajú do cirkvi dokonca vo väčšom množstve a modlia sa vo vnútri kostolíkov po celej Káhire. Konkrétne tam, kde prebehli bombové útoky. Ľudia ešte viac chodia na svätú omšu a dávajú tak veľmi jasnú správu, že kresťania sa smrti neboja. Kresťania sa nebudú báť smrti, pretože veríme, že nikto nikdy nemôže zabiť kresťana, môže iba zmeniť jeho domovskú adresu z dočasnej adresy na zemi na nebeskú adresu u Otca.

V Európe máme rôzne názory na moslimov, ich počet pribúda a mnoho ľudí z nich má obavy. Aký je vzťah medzi moslimami a kresťanmi v Egypte?
Kým nie sú obaja extrémisti, môžu kresťania a moslimovia spolu dobre vychádzať, koniec koncov žijeme spoločne v rovnakej krajine, sme susedia. Niektorí moji dobrí priatelia sú moslimovia, čas od času sa s nimi stretávam a chodím na výlety. Všetko závisí na vzdelaní, čím vyššie vzdelanie máte, tým ste otvorenejší a rozumnejší. Veci sa samozrejme môžu líšiť v hornom Egypte a medzi extrémistami. Hovorím vo všeobecnom zmysle, okrem toho bývam v hlavnom meste, a tam, kde žijem, veľké napätie nie je. 

Čo by ste povedal niekomu, kto sa tiež stretáva s fyzickým postihnutím? Ako nájsť pokoj vo svojej situácii? 
Povedal by som mu, aby dôveroval Pánovi a neopieral sa o svoje vlastné porozumenie. Biblia hovorí: "Dôveruj celým svojím srdcom Pánovi a nespoliehaj sa na svoj um! Na všetkých svojich cestách mysli na neho a on ti bude rovnať chodníky." (Prís 3, 5-6) 
A opäť v knihe Rimanov: "Bratia, pre Božie milosrdenstvo vás prosím, aby ste svoje telá prinášali ako živú, svätú, Bohu milú obetu, ako svoju duchovnú bohoslužbu."(Rim 12,1) 
Najdôležitejšia bitka sa odohráva v mysli, ak si schopný dobyť svoju myseľ, budeš schopný dobyť všetko. Všetko záleží na tvojom vnútornom nastavení. 
Keď začneš svoj deň v ponurej nálade a hovoríš si, že sa "vôbec nič nezmení", stráviš mizerný deň. Je to o zmene pohľadu, rozhodnúť sa obrátiť svoje oči k Pánovi, On je tým svetlom a zdrojom samotného života. A keď prichádza svetlo a život, tma ani depresie sa ťa nemôžu zmocniť. Nepočuješ tieto slová od niekoho, kto je zdravý a káže od oltára, ale počuješ ich od niekoho, kto je v oveľa horšej fyzickej situácii, akú si vôbec dokážeš predstaviť vo svojej najhoršej nočnej more. Ale rozhodol som sa zmeniť svoj pohľad potom, čo som skutočne stretol Pána. 

Modlíte sa za uzdravenie? 
Áno, samozrejme, takmer každý deň.

Ako sa staráte o váš vzťah s Bohom, aby ste mu bol blízko? 
To je jednoduchá odpoveď. Každodenný osobný čas s Pánom, modlitba, čítanie Písma. Toto je môj tajný recept, ktorým sa riadim posledných 9 rokov svojho života. 

Aký je váš obľúbený biblický verš? 
Keď ma Pán v máji 2009 povolal k službe, prvá vec, ktorú som mu povedal, bola: "Pane, posilni ma, aby som ti mohol slúžiť." Pán ma viedol skrze Ducha Svätého, aby som sa otvoril jeho slovám, ktoré vo mne rezonovali, ako nič v živote. 
Tieto verše sú: "Stačí ti moja milosť, lebo sila sa dokonale prejavuje v slabosti.“ A tak sa budem radšej chváliť svojimi slabosťami, aby vo mne prebývala Kristova sila. (2 Kor 12, 9) 

vložil: Masima
zdroj: krestanskeinternetovenoviny

Žiadne komentáre:

Archív blogu