Zázrak vo Walldürne

0
Mestečko Walldürn sa nachádza asi 50 kilometrov juhozápadne od nemeckého mesta Würzburg. V roku 1330 slúžil v tunajšom kostole katolícky kňaz Heinrich Otto svätú omšu tak bezmyšlienkovite a roztržito, že prevrhol omšový kalich. Azda to bolo z nedbanlivosti, spôsobené tým, že kňaz v skutočnú prítomnosť Ježiša Krista v Eucharistii neveril. Alebo ju nebral vážne ... 

Bolo to už po premenení, teda po tej časti svätej omše, pri ktorej kňaz hovorí Kristovým menom slová, ktoré Pán Ježiš nad chlebom a vínom predniesol pri Poslednej večeri. Víno teda už bolo premenené v Kristovu krv. Tá sa vyliala na takzvaný korporál - tj. na biely obrúsok, na ktorý sa pri svätej omši kladú premenené spôsoby.


To, čo kňaz v nasledujúcej chvíli uvidel, ho doslova šokovalo. Rozliata Kristova krv vytvorila na plátne korporálu krvavý obraz ukrižovaného Ježiša Krista a okolo neho jedenásť obrazov tŕním zranené Kristovej hlavy (tzv. veronikae). Vydesený kňaz korporál rýchlo poskladal a po svätej omši ho ukryl pod oltárnu dosku. 

O tom, čo sa stalo, dlhé roky nikomu nepovedal. Ale odniesť si tajomstvo do hrobu nakoniec nedokázal. Keď umieral, priznal sa, čo urobil, a opísal miesto, kde je ukrytý korporál s obrazom. Ten bol nájdený a správa o obraze na ňom i o okolnostiach jeho vzniku sa rýchlo šírila. 

Do Walldürnu začali prichádzať prví pútnici. Nešlo len o ľudskú zvedavosť, ale o túžbu uctiť si Kristovu krv. Korporál vo Walldürne sa stal pre pútnikov veľmi pôsobivou pripomienkou skutočností, ktoré sa síce ďaleko menej spektakulárnym spôsobom, ale rovnako reálne dejú pri každej svätej omši: kňaz mocou, prijatou v kňazskom svätení, premieňa chlieb a víno v telo a krv Ježiša Krista.

V roku 1408 bol korporál s obrazom Ukrižovaného a s jedenástimi obrazmi Kristovej tŕním korunovanej hlavy predložený würzburgskému biskupovi Gerhardovi Schwarzenbergovi. Ten predmet preskúmal a povolil, aby sa do Walldürnu konali púte. 

V roku 1445 bol korporál prinesený do Ríma k pápežovi Eugenovi IV. Pápež vystavil odpustkovú bulu, v ktorej spomína aj obraz na plátne. Korporál bol potom vrátený do Walldürnu a dodnes je uchovávaný v zdobenej schránke nad bočným oltárom.

Plátno korporálu časom úplne zošedlo prachom, dymom od sviec a ďalšími vplyvmi, takže už rad storočí nie je na špinavej, tmavo šedej látke vidieť už žiadny obraz.

V roku 1920 bolo za korporál umiestnené biele plátno, ktoré ho malo zozadu chrániť, pretože spočíva v schránke zasklenej len spredu. Po tridsiatich rokoch, 23. marca 1950, bolo toto ochranné plátno preskúmané vo svetle kremíkovej lampy. Ukázalo sa, že je na ňom viditeľné zožltnutie, ktoré vytvára obrys ukrižovaného Krista. Odborníci vysvetľujú vznik obrazu tak, že víno zaschnuté pred stáročiami v plátne korporála ovplyvňovalo prechádzajúce svetlo, takže po tridsiatich rokoch vznikol na podkladovom plátne obrys, ktorý zodpovedá pôvodnému obrazu.

Masima
Tags

Zverejnenie komentára

0 Komentáre
Prosím nespamujte. Všetky komentáre sú spravované Adminom. *Please Don't Spam Here. All the Comments are Reviewed by Admin.
Zverejnenie komentára (0)
To Top