Zázračný objav relikvií svätej Anny

0
Podľa najstaršej a neprerušenej tradície bolo telo svätej Anny dopravené do Gálie tým istým plavidlom, ktoré tam nieslo Lazára a jeho sestry. Počas prvého storočia kresťanskej éry boli títo priatelia nášho Pána boli pre svoju vieru vyhnaní z Palestíny. 

Vzácne pozostatky svätej Anny boli odvezené do úschovy do mesta Apta Julia, súčasného mesta Apt vo Francúzsku. V tých búrlivých dňoch prenasledovania bolo potrebné skrývať relikvie mučeníkov a svätých. V dôsledku toho bolo telo svätej Anny pochované v podzemnom kostole alebo krypte. Martyrológia sa o tejto skutočnosti v Apt zmieňuje.


Prvý biskup Apta Julia, svätý Auspicius, ktorý zomrel pred rokom 118, prijal ďalšie preventívne opatrenia na ochranu tohto svätého depozitu pred znesvätením a telo nechal pochovať ešte hlbšie v podzemnej kaplnke. Celý prístup k nej bol starostlivo utajený, až kým nemali ustať prenasledovania a invázie. Po celé storočia bola krajina opakovane zaplavená hordami barbarov a bolo len prirodzené, že počas týchto rušných rokov sa presné miesto, kde svätý Auspicius starostlivo ukryl svoj poklad, stratilo do neznáma.

Po rozhodujúcom víťazstve Karola Veľkého nad Saracénmi na konci ôsmeho storočia, sa do Gálie vrátili mier a bezpečnosť a ľudia začali obnovovať a prestavovať sväté miesta, zničené alebo znesvätené útočníkmi. Kňazi a biskupi z Apta Julia začali hľadať presné miesto v hlbokej krypte, kde svätý Auspicius ukryl a zamuroval sarkofág svätej Anny.

Prvou starostlivosťou Karola Veľkého po jeho príchode do Apt bolo, aby bola katedrála znovu vysvätená. To sa uskutočnilo počas veľkonočných slávností, za prítomnosti obrovského davu šľachticov, duchovných a ľudí. Ale medzi všetkou radosťou bola jedna príčina smútku, a to, že sa každé úsilie nájsť pozostatky svätej Anny ukázalo ako zbytočné. K objavu jej odpočívadla však viedol zázrak, ako to súvisí aj Karolom Veľkým v liste pápežovi Adriánovi I.

Medzi mladými šľachticmi, ktorí pri tejto príležitosti sprevádzali svojich rodičov, bol aj štrnásťročný chlapec John, syn baróna Casanovu, ktorý bol od narodenia hluchý, nemý a slepý. Ľudia v blízkosti chlapca vo svätyni poznamenali, že počas bohoslužieb ho prenikli nejaké silné emócie. Zdalo sa, ako by počúval hlasy zhora. 

Zanedlho sa presunul k hlavnému oltáru, udrel svojou palicou o schody vedúce k nemu a dal znamenie, aby sa tam kopali. Jeho vytrvalosť spôsobovala medzi slávnostnými obradmi značné rušenie, ale ani duchovní, ani kráľovskí strážcovia ho nedokázali utíšiť alebo zadržať. Na Karola Veľkého to urobilo hlboký dojem. Po svätej omši prikázal, aby sa uskutočnilo vykopávanie, ktoré si želal chlapec. 

Oltárne schody boli odstránené a odhalili sa dvere, zavalené obrovskými kameňmi. Boli to dvere starodávnej krypty, v ktorej bol svätý Auspicius zvyknutý sláviť sväté tajomstvá a kŕmiť svoje stádo Chlebom života. Svojou veľkosťou a ozdobami pripomínala jednu z rímskych katakomb. Len čo sa tieto dvere otvorili a ukázali sa schody vedúcich dole, slepý chlapec sa rozbehol dopredu, akoby mal náhle otvorené oči, a kráčal do tohto podzemného kostola. Karol Veľký chytil chlapca za ruku a vydal rozkazy, aby zadržal vzrušený zástup. 

John dal znamenie, že by mali hľadať ďalej, a narazil do steny krypty, čím naznačil, že to, čo hľadajú, leží ďalej. Pri rozbíjaní steny bola na konci dlhej a úzkej chodby objavená ďalšia chodba a potom spodná krypta. Keď prišli na dohľad krypty, na kráľa a jeho pomocníkov zažiaril záblesk jasného svetla. Pred zamurovaným výklenkom uvideli horiacu lampu, ktorá zaliala miesto nadpozemskou nádherou. Len čo však kráľ a jeho sprievod vstúpili na toto miesto, lampa zhasla. Ale ešte úžasnejšie bolo, že v tej chvíli slepý chlapec videl, hovoril a počul. „Telo svätej Anny, matky Panny Márie, Matky Božej, je v peknej skrýši,“ zneli jeho prvé slová.

Kráľ, zasiahnutý úctou a jeho nasledovníci, spočiatku nemí úžasom, obsiahli svoje emócie slovami chvály a vďaky. Zamurované priehlbiny sa otvorili, vzduch naplnila sladká vôňa ako orientálny balzam a objavila sa rakva z cyprusového dreva, v ktorej ležalo telo svätej Anny, celé ovinuté vo vzácnej látke. Na rakve bol nápis: Tu leží telo blahoslavenej Anny, matky Panny Márie.

Karol Veľký si so všetkými prítomnými uctil posvätný depozit. takto vynesený na svetlo. Potom nechal jedného z notárov vypracovať presný príbeh o objave a kópiu zaslať pápežovi s kráľovským listom. Tento list a pápežova odpoveď sú stále zachované.

Vďaka zázračnému objavu sa katedrála v Apt stala príťažlivým centrom pre kresťanských pútnikov z celej Gálie. Vo vojnách, ktoré nasledovali po vláde Karola Veľkého, až do našej doby, duchovní a ľudia z Aptu strážili s neutíchajúcou láskou posvätný poklad, ktorý je slávou ich mesta. Cestovatelia, ktorí navštívia úctyhodnú Katedrálu svätého Auspicia, nájdu hromady ex-votos, nesporných svedectiev počas jedenástich storočí o zázrakoch, ktoré tam urobil Kristus na príhovor svojej svätej babičky.

Všetky mestá Gálie sa ponáhľali získať z kostola Apta Julia časti tohto zázračne objaveného posvätného nálezu. Fragmenty, oddelené od hlavy si našli cestu na rôzne miesta vďaka priazni panovníkov alebo mocných prelátov, ale najväčšia časť posvätného tela svätej Anny je stále uložená v Apt.

Viedeň v Rakúsku vlastní pravú ruku svätej Anny, ktorá je zbožne uctievaná v krásnom kostole, ktorý nesie jej meno.

Rameno svätej si vyžiadali a získali pápeži a bolo zverené do starostlivosti benediktínskych mníchov v nádhernom kláštornom kostole svätého Pavla za hradbami v Ríme. V máji 1960 dali benediktíni predlaktie svätyni sv. Anny v Beaupre v Kanade.

V talianskej katedrále v Bologni je uctievaná veľká časť hlavy svätice.

Prostredníctvom týchto vzácnych relikvií, ktoré sa osvedčili pri všetkých druhoch utrpenia, sa zázraky stávajú až dodnes.


Masima

Zverejnenie komentára

0 Komentáre
Prosím nespamujte. Všetky komentáre sú spravované Adminom. *Please Don't Spam Here. All the Comments are Reviewed by Admin.
Zverejnenie komentára (0)
To Top