Svätá Františka Salesia Leonie Aviatová

0
Zakladateľka oblátok svätého Františka Saleského, Leonie Aviatová, sa narodila 16. septembra 1844 v Sézanne. Ako dcéra vážených obchodníkov prišla v jedenástich rokoch do penzionátu v meste Troyes na severovýchode Francúzska. Penzión svätého Františka Saleského († 1622) založili sestry Navštívenia Panny Márie. Tam spoznala predstavenú kláštora Máriu Salesiu Chappuisovú a Louisa Brissona, špirituála kláštora a učiteľa prírodných vied, literatúry a náboženstva. Tieto osobnosti rozhodujúcim spôsobom ovplyvnili jej ďalší život. Predstavená kláštora a špirituál Louis Brisson spoznali výnimočné nadanie dievčaťa a jej pripravenosť k sociálno-charitatívnej službe pre ohrozené mladé dievčatá.

V roku 1864 si odniesla Leonie Aviatová z továrne na okuliare vo svojom rodnom meste Sézanne okuliare pre svoju matku. Táto nenápadná udalosť bola pre ňu prvotnou hodinou jej života v ráde. V 19. storočí všade vo Francúzsku industrializáciou vznikali továrne, v ktorých mladé ženy museli pracovať často za veľmi zlých podmienok. Leonie vtedy pocítila, že by mala týmto ženám pomôcť. Išla teda za špirituálom Louisom Brissonom a rozprávala mu o svojom želaní. Ten bol nadšený, pretože mal podobné myšlienky, totiž podporovať mladé robotníčky, keď prichádzali z vidieka do mesta. Mali dostať riadne ubytovanie, ale aj náboženskú výchovu, aby sa nedostali na šikmú dráhu.

Pretože Leonie nosila už dlhšiu dobu vo svojom srdci želanie darovať sa Bohu, dala sa po krátkom rozhodnutí do služieb dievčat, ktoré potrebovali ochranu. Abbé Brisson poznal Leoninu pripravenosť. Rozprával jej svojich plánoch založiť pre starostlivosť o mladé robotníčky, ktoré prichádzali do Troyes a pritom boli ešte polovičnými deťmi, rádové spoločenstvo. Ona mu mala pri tom pomôcť. Veľmi rada splnila jeho želanie.


V roku 1866 prišla Leonie do domu pre mladé robotníčky, nazvanom Les Terrasses, aby tam prevzala vedenie domu. O dva roky neskôr založila spolu s Louisom Brissonom rádové spoločenstvo oblátok svätého Františka Saleského a 30. októbra 1866 začala s noviciátom. Jej učiteľkou bola už spomínaná Mária Salesia Chappuisová. Saleziánska spiritualita mala vytvoriť základ nového rádového spoločenstva.

11. októbra 1871 zložila Leonie v Troyes ako sestra Františka Salesia svoje rádové sľuby v Kongregácii oblátok svätého Františka Saleského. Nové meno Leonie Aviatová a meno kongregácie, založené abbém Brissonom, dobre vyjadrujú duch priateľského, dobrotivého biskupa zo Ženevy, ktorým sa má vyznačovať život a pôsobenie sestier. Jeho heslom bolo: "Zabudnúť na seba samého a prispievať k šťastiu blížnych." Táto veta ukazuje Leonine nadšenie, ale aj starosť o spásu a dobro jej zverenkýň. Mnoho mladých žien sa stalo novickami novej kongregácie. Pápež Pius IX. odporúčal nové založenie. 

Napriek tomu ale trvalo niekoľko rokov, kým prvé novicky mohli zložiť večné sľuby. Bola tomu na vine politika. 19. júla 1870 vypovedalo Prusko Francúzsku vojnu. Následkom zlej pracovnej situácie, spôsobenej vojnou, stratilo mnoho mladých robotníčiek svoje zamestnanie. Vzhľadom na starosti o hladujúce ženy ustúpilo všetko ostatné spočiatku do pozadia. Napokon k tomu došlo: Sestra Františka Salesia zložila spolu s niekoľkými družkami večné sľuby 10. septembra 1872 a na prvej generálnej kapitule bola jednohlasne zvolená za predstavenú. 

Sestra Františka Salesia sa snažila s veľkým úspechom získať mladé robotníčky pre priateľské, kresťanskou láskou sa vyznačujúce správanie na pracovisku a upovedomiť ich o správne pochopenie dôstojnosti práce. Ubytovne, ktoré spolu s abbé Brissonom zriadila, ponúkali mladým robotníčkam ochranu pred nebezpečenstvami priemyselného mesta a boli dobrou prípravou pre neskorší manželský a rodinný život.

Ubehlo sotva dvadsať rokov od založení kongregácie, kedy matka Aviatová začala posielať sestry svojho spoločenstva do rôznych krajín Európy - do Talianska, Anglicka a Rakúska, ba dokonca aj do Severnej a Južnej Ameriky a do Južnej Afriky.

Františka vykonávala svoj úrad až do roku 1879. V roku 1880 sa presťahovala do jedného kláštora v Paríži, aby tam uviedla do poriadku peňažné hospodárstvo. Po štyroch rokoch sa vrátila späť do Troyes a v roku 1893 bola opätovne zvolená generálnou predstavenou.

Na začiatku 20. storočia dostalo dielo matky Františky Salesie ťažký úder. Vo Francúzsku nastúpila v roku 1903 vláda s nepriateľským postojom k cirkvi. Okamžite rozpustila 23 domov kongregácie a vyvlastnila ich. To znamenalo ťažké ohrozenie duchovných a materiálnych životných základov diela. Matka Františka Salesia sa pokúsila zachrániť, čo sa dalo. Preložila materinec z Troyes do Perugie v Taliansku. Niektoré sestry zostali vo Francúzsku, aby zachránili aspoň časť robotníckych dielní a škôl.

Matka Františka Salesia zomrela náhle na zápal pľúc 10. apríla 1914 a bola najprv pochovaná v Perugii. 9. apríla 1961 boli jej pozostatky prevezené z Perugie do Troyes do krypty Saint Gilles, kláštora oblátok svätého Františka Saleského.

V súvislosti s procesom blahorečenia bola 11. apríla 1961 otvorená jej rakva a bola pritom zistená neporušenosť tela. Ešte dnes je jej posmrtná schránka pochovaná v krypte Saint Gilles. Mnoho ľudí nachádza stále útechu a pomoc na jej príhovor.

Matka Františka Salesia bola pápežom Jánom Pavlom II. 27. septembra 1992 blahorečená a 25. novembra 2001 svätorečená. Svätý Otec povedal pri slávnosti svätorečenia: "Ona žila svoju odovzdanosť až do konca. Do centra svojho pôsobenia a apoštolátu postavila Františka Salesia modlitbu a spojenie s Bohom, kde nachádzala svetlo a silu. Až do konca svojho života bola naplnená týmto životom viery a prianím nechať sa Pánom viesť: »Ó môj Bože, moje šťastie spočíva v tom, obetovať Ti všetky svoje úmysly a všetky svoje priania!«"

Aj my ju môžeme prosiť o jej príhovor:

Dobrotivý Bože, 
Ty si naplnil srdce svätej Leonie Aviatovej horúcim prianím, 
aby svojim životom pokory, prijímaním božskej vôle 
a vytrvalou láskou k blížnemu nasledovala Ježiša, Tvojho Syna. 
Daj nám milosť, aby sme podľa jej príkladu zabúdali na seba, 
celí sa Ti odovzdávali, aby sme Ti vernejšie slúžili 
a prispievali k šťastiu svojich blížnych. 
Skrze Ježiša Krista, nášho Pána. Amen.


Masima

Zverejnenie komentára

0 Komentáre
Prosím nespamujte. Všetky komentáre sú spravované Adminom. *Please Don't Spam Here. All the Comments are Reviewed by Admin.
Zverejnenie komentára (0)
To Top