V období okolo sviatku Zjavenia Pána, nazývaný aj Traja králi, býva zvykom požehnávať príbytky. Táto obyčaj pochádza ešte zo stredoveku a má veľký duchovný význam. Ten, kto si dá požehnať svoj príbytok, zasväcuje ho Bohu a zároveň vyjadruje, že v tomto príbytku chce žiť aj so svojou rodinou v duchu kresťanstva v láske, porozumení a modlitbe.
Toto požehnanie vysluhuje kňaz. Úkon požehnania príbytku kňazom je sväteninou. Dom môže požehnať aj laik - v rodine otec, alebo mama, vtedy sa úkon nestáva sväteninou, je istou formou modlitby a odovzdanosti rodiny Bohu. Stačí požehnaná voda, prípadne zapálená svieca - znak Krista a postoj veriaceho človeka uvedomujúc si Božiu prítomnosť a lásku.
„Požehnávanie je božská činnosť, ktorá dáva život a ktorej prameňom je Otec. Jeho požehnanie je zároveň slovo i dar (po latinsky bene-dictio, po grécky eu-logia, doslovne „dobro-rečenie“). Ak sa tento výraz aplikuje na človeka, znamená adoráciu a odovzdanie sa svojmu Stvoriteľovi vo vzdávaní vďaky.“ (KKC č.1078)
V mene, Otca i Syna i Ducha Svätého.
Amen.
Pokoj nášmu domu a všetkým, čo v ňom bývame.
I s duchom tvojím.
Ant. Z Panny Matky sa zrodil Pán, ktorého anjel zvestoval; a v lone matky skrytý Ján radosťou nad ním zaplesal. On nepohrdol jasľami, pokorne leží na sene; o trošku mlieka prosí ten, čo živí všetko stvorenie.
Počúvajme slová svätého Evanjelia podľa Matúša (2, 1-12): Keď sa za čias kráľa Herodesa v judejskom Betleheme narodil Ježiš, prišli do Jeruzalema mudrci od východu. A hľa hviezda, ktorú videli na východe, išla pred nimi, až sa zastavila nad miestom, kde bolo dieťa. Ako zbadali hviezdu, nesmierne sa zaradovali. Vošli do domu a uvideli dieťa s Máriou, jeho matkou, padli na zem a klaňali sa mu. Potom otvorili svoje pokladnice a dali mu dary: zlato, kadidlo a myrhu.
S radosťou za dar Božieho Syna velebme nášho Spasiteľa a prednesme mu svoje prosby:
1. Pane Ježišu, Boží Syn, žil si s nami ako človek, aby sme sa my mohli stať Božími deťmi, daj, aby sme boli dobré deti nášho dobrého Boha.
Prosíme ťa, vyslyš nás.
2. Pane Ježišu, ty si sa v nazaretskej rodine vzmáhal v múdrosti a bol si v obľube u Boha i ľudí, daj, aby otcovia a matky boli prvými učiteľmi a svedkami viery pre svoje deti.
Prosíme ťa, vyslyš nás.
3. Pane Ježišu, Kráľ pokoja, ty si nám priniesol svoj pokoj, daj, aby všetci, čo v tomto dome bývajú, tešili sa zdraviu i pokoju a žili v láske a svornosti a boli ti za všetko vďační.
Prosíme ťa, vyslyš nás.
4. Pane Ježišu, priniesol si radostnú zvesť trpiacim a chudobným a uzdravoval si pokorných srdcom, chráň nás od prílišných starostí a otvor naše srdce pre trpiacich a núdznych.
Prosíme ťa, vyslyš nás.
5. Pane Ježišu, Život veriacich, ty si prijal Máriu a Jozefa k sebe do nebeskej vlasti, prijmi aj zosnulých z našej rodiny medzi svojich spravodlivých v nebi.
Prosíme ťa, vyslyš nás.
A teraz sa spolu modlíme, ako nás naučil náš Pán Ježiš Kristus:
Otče náš, ktorý si na nebesiach…
Dajme si znak pokoja.
Pokoj a bratská láska nech je medzi nami.
Modlitba požehnania:
Všemohúci Bože a Otče, ty si nás v krste prijal za svoje deti a urobil si nás bratmi a sestrami tvojho Syna; posilňuj naše spoločenstvo s ním a daj, aby sme v našej rodine žili vo svornosti a láske. Bože, ochraňuj náš dom pred zlom a hriechom, požehnávaj ho i všetkých, čo v ňom bývajú, aby sme ti ako domáca cirkev prinášali duchovné obete: zlato lásky, myrhu utrpenia a kadidlo modlitby. Skrze Krista, nášho Pána. Amen.
Otec pokropí požehnanou vodou prítomných i celý dom, pričom povie: Táto požehnaná voda nech nám pripomenie náš krst i Ježiša Krista, nášho Spasiteľa, ktorý nás vykúpil svojím krížom a zmŕtvychvstaním.
Na horné veraje dvier kriedou napíšeme: 20-C+M+B-22. To znamená: Christus mansionem benedicat (Kristus nech požehná príbytok).
Prosme teraz spoločne Pannu Máriu o pomoc a ochranu:
Zdravas Mária…; Pod tvoju ochranu…
Dnes prišla spása do nášho domu. Pokoj a požehnanie nech spočíva na ňom a nech napĺňa všetkých nás. V mene, Otca i Syna i Ducha Svätého. Amen.
Domácu pobožnosť si môžete stiahnuť TU