Možno sa budete čudovať, ale také mesto skutočne existuje a nemáme k nemu veľmi ďaleko. Stačí zájsť do horno-rakúskeho mesta Steyr, kde sa nachádza obec Christkindl - Jezuliatko. Jej centrom je barokový pútnický kostol, pomenovaný "K božskému Dieťaťu", ktorý by však neexistoval, keby tu Jezuliatko nespôsobilo zázrak uzdravujúcej moci.
Kostol postavili začiatkom 18. storočia Giovanni B. Carlone a Jakob Prandtauer a slávnostne ho otvoril v roku 1725 pasovský biskup Josef Dominik Graf von Lamberg. V centre pozornosti je desať centimetrov vysoké voskové dieťa Ježiš v malej svätyni. Samotnej stavbe kostola však predchádzal príbeh...
Všetko vlastne začalo v roku 1694, keď sa Ferdinand Sertl z Melku stal novým šéfom chrámového zboru miestnej farnosti v Steyre. Zbožný hudobník trpel epilepsiou. Ale dozvedel sa, že jedna ochrnutá sestra sa modlila pred voskovou soškou Jezuliatka za uzdravenie a čoskoro mohla znovu chodiť. Preto si Ferdinand tiež vyžiadal z tamojšieho kláštora kláštora takúto voskovú sošku malého Ježiška - repliku slávneho slonovinového Loretského Jezuliatka zo Salzburgu.
Sošku potom umiestnil do dutiny smreku na zalesnenom kopci pred bránami Steyeru, v takzvanom Lese pod nebom. Niekoľkokrát v týždni sa tam chodil modliť a jeho modlitby nezostali nepovšimnuté. Ježiško odmenil Ferdinandovu dôveru - bol uzdravený!
Keď sa to ľudia dozvedeli, vydali sa na púť k stromu so zázračným Dieťaťom pod nebom, ktoré držalo v jednej ruke kríž a v druhej tŕňovú korunu. Zázraky uzdravení pokračovali. Jeden sedliak z dediny St. Ulrich z vďačnosti za uzdravenie svojho nevyliečiteľne chorého dieťaťa postavil drevenú kaplnku, ktorej súčasťou bolo ono posvätné miesto - smrek s malým Loretánskym Jezuliatkom.
Neprešlo ani veľa času a do kaplnky sa už nemohli vojsť davy pútnikov. Preto sa na jej mieste postavil dnešný barokový kostol. Pôvodnému smreku odpílili korene, aby viac nerástol a kmeň bol na svojom pôvodnom mieste vmurovaný do obetného stolu pod hlavným oltárom. Odtiaľ sa týči do výšky a dnes tvorí stred nádherného hlavného oltára ako skutočne jedinečný ‚vianočný stromček‘.
K Zázračnému voskovému Jezuliatku, ktoré je uložené v smreku akoby v monštrancii - v zlate schránke, putoval aj kardinál Joseph Ratzinger, neskorší pápež Benedikt XVI. Neskôr o tom napísal:
"Pred niekoľkými rokmi som mal šťastie vidieť pravdepodobne najstarší zachovaný vianočný stromček na svete. Stále je na ňom voskové Jezuliatko. Tento strom je Mária s požehnaným plodom svojho lona - Ježišom... Dieťaťom, Bohom, ktorého sa môžeme dotknúť a povedať mu "ty". Pozýva nás k sebe, nás všetkých, ktorí v hlbokom zmysle slova trpíme ‚padúcnicou‘. Znovu a znovu padáme, nemáme kontrolu nad sebou, sme odcudzení a neslobodní. Musíme sa znovu narodiť a stať sa dieťaťom. Vianoce nás k tomu chcú priviesť.
Strom v Christkindl, ktorý nám o tom vypovedá, je zároveň monštranciou. A je krížom... Pravý strom života nám nie je vzdialený. Je umiestnený uprostred nás. Ježiš - život sám - sa stal takým malým, že ho naše ruky môžu objať. Nesklamme jeho dôveru. Odovzdajme sa do jeho rúk, ako sa on odovzdal do tých našich."