Aby sme sa stali priateľmi Boha, zosnulý emeritný pápež nám zanechal niekoľko odporúčaní, ktoré ľahko zvládne každý. Benedikt XVI. veľmi jasne vnímal ťažkosti, s ktorými sa stretávame pri každodennom živote v Božej prítomnosti: "V našom každodennom živote všetci zažívame, že máme málo času pre Pána a tiež málo času pre seba. Končíme tým, že sme pohltení 'robením'."
Kto nezažil obdobia, keď nás množstvo vecí, ktoré musíme urobiť, prevyšuje a my už nemáme čas ani myseľ na to, čo je skutočne podstatné? A čo je vlastné podstatné?
Pre Benedikta XVI. je to naše stretnutie s Kristom: "Byť kresťanom nie je výsledkom etického rozhodnutia alebo vznešenej myšlienky, ale stretnutím sa s udalosťou, osobou, ktorá dáva životu nový horizont a rozhodujúci smer. Viera je predovšetkým vzťah, stretnutie s Bohom. Novým rozhodujúcim smerom je stať sa svätým. A spôsob, akým napredujeme na ceste svätosti, je pravidelne tráviť čas s Kristom, nechať sa uchvátiť jeho láskou - ‚Keď vstúpite do priateľstva s Bohom, všetko sa vo vašom živote začne meniť. Keď ho lepšie spoznáte, zistíte, že chcete odrážať niečo z jeho nekonečnej dobroty vo svojom vlastnom živote.‘"
1. Dvakrát denne maj krátky kontakt s Bohom
Každý vzťah zomrie, ak sa neudrží. To platí pre páry, rodiny a priateľov, ale aj pre Pána. Preto Benedikt XVI. povedal: "To znamená nikdy nezačínať a nikdy nekončiť deň bez aspoň krátkeho kontaktu s Bohom. Nemusí to byť nevyhnutne modlitba, ale myšlienka, úprimné gesto, slovo chvály alebo vďačnosti na začiatku a na konci dňa."
2. Každé ráno ďakujte Pánovi za dar viery
Benedikt XVI. sa podelil o krásnu krátku modlitbu a povzbudil nás denne ju ráno recitovať, aby sme vyjadrili lásku k Pánovi a poďakovali mu za dar viery. Spomínaná modlitba znie: "Zbožňujem ťa, môj Bože, a milujem ťa z celého srdca. Ďakujem ti, že si ma stvoril a urobil zo mňa kresťana." Pre Benedikta XVI. je dar viery ‚naším najvzácnejším majetkom, ktorý nám nikto nemôže vziať‘!
3. Každý deň si nájdite príležitosť na radosť
"Túžba po radosti číha v srdci každého muža a ženy," povedal Benedikt XVI. v roku 2012. "Oveľa viac ako okamžité a prchavé pocity uspokojenia, naše srdcia hľadajú dokonalú, plnú a trvalú radosť. Dať "príchuť" našej existencii." Aby sme si to mohli vychutnať, musíme identifikovať jednoduché radosti, ktoré nám Pán ponúka. Benedikt XVI. nám poukazuje na niekoľko dôvodov na radosť: … radosť zo života, radosť z pohľadu na krásu prírody, radosť z dobre vykonanej práce, radosť z pomoci druhým, radosť z úprimnej a čistej lásky.
Ak sa pozrieme pozorne okolo seba, môžeme vidieť mnoho ďalších dôvodov na radosť. Sú to šťastné chvíle v rodinnom živote, spoločné priateľstvo, objavenie našich talentov, úspechy, komplimenty, ktoré dostávame od druhých, schopnosť vyjadriť sa a vedieť, že nás chápu, a pocit, že pomáhame druhým.
4. Každú nedeľu sa stretávajte s Kristom v Eucharistii
"Ja som živý chlieb, ktorý zostúpil z neba. Kto bude jesť z tohto chleba, bude žiť naveky. A chlieb, ktorý ja dám, je moje telo za život sveta." (Jn 6,51). Podľa zasľúbenia samotného Krista každé eucharistické slávenie sviatostne sprítomňuje Ježišov dar jeho života. To je dôvod, prečo pre Benedikta XVI. ‚podstatné znamená nikdy nenechať nedeľu bez stretnutia so Vzkrieseným Kristom v Eucharistii; to nie je dodatočná záťaž, ale je to ľahkosť na celý týždeň.‘
5. Každý deň si všimnite znamenie od Boha
V roku 2009 bol Benedikt XVI. predvojom myšlienky ‚bullet journalu‘, denníka, do ktorého by sme si zaznamenávali znamenia, ktoré nám Boh posiela. Účelom je uvedomiť si a viesť záznamy o tom, aký pozorný je Boh ku každému zo svojich stvorení a ako veľmi nás miluje. Preto nám odkazuje: "Jednotlivé udalosti dňa sú náznaky, ktoré nám Boh dáva, znamenia pozornosti, ktorú venuje každému z nás. Ako často nám Boh dáva záblesk svojej lásky! Udržať si akýsi ‚vnútorný denník‘ tejto lásky by bola krásna a prospešná úloha pre náš život!"
6. Uvažovanie o umeleckých dielach
Benedikt XVI. ako hudobník a milovník hudby zažil aj to, ako krása vedie k Bohu. Podelil sa o to, ako veľmi sa ho dotkol Bachov koncert v Mníchove: "Na konci poslednej pasáže, jednej z kantát som cítil, nie rozumom, ale v hĺbke svojho srdca, že to, čo som počul, mi oznámilo pravdu, pravdu najvyššieho skladateľa, a podnietilo ma ďakovať Bohu. Táto ‚via pulchritudinis‘ - ‚cesta krásy‘, je jednou z ciest, ktorá môže viesť k Bohu a pomôcť nám stretnúť sa s ním."
"Existujú umelecké prejavy, ktoré sú skutočnými cestami k Bohu, najvyššej Kráse, a ktoré dokonca pomáhajú rásť v našom vzťahu s Ním, v modlitbe," potvrdzuje Benedikt XVI. "Sú to skutky, ktoré sa zrodili z viery a vyjadrujú vieru. Príklad toho môžeme vidieť, keď navštívime gotickú katedrálu: sme uchvátení zvislými líniami, ktoré sa vznášajú k oblohe a pozdvihujú náš pohľad a nášho ducha, alebo keď počúvame kúsok posvätnej hudby, pri ktorej sa nám rozbúši srdce a naša myseľ sa takpovediac rozširuje a obracia sa prirodzene k Bohu."
7. Užívanie si humorných momentov života
Benedikt XVI. zdôraznil, že je dôležité nebrať sa príliš vážne a vedieť si užívať malé radosti života: "Nie som človek, ktorý neustále vymýšľa vtipy. Ale myslím si, že je veľmi dôležité vedieť vidieť aj humornú stránku života a jeho radostný rozmer a nebrať všetko príliš tragicky." A uzatvára: "Istý spisovateľ raz povedal, že anjeli môžu lietať, pretože sa neberú príliš vážne. Možno by sme mohli aj trochu lietať, keby sme si nemysleli, že sme takí dôležití."
8. Častejšie vzývajte svätých
Benedikt XVI. mal veľkú oddanosť a dôveru k svätým. "Títo muži a ženy, ktorí svojou vierou, svojou láskou a svojím životom sú majákmi po mnoho generácií, a aj pre nás," povedal. Svedčia o tom aj jeho slová na inauguračnej svätej omši svojho pontifikátu 24. apríla 2005: "Všetci Boží svätí sú tu, aby ma chránili, podporovali a niesli."
A Benedikt XVI. pozýva všetkých pokrstených, aby urobili to isté, konkrétnejšie „nasledovaním ich príkladu, hľadaním ich príhovoru, vstupovaním do spoločenstva s nimi“. Lebo, ako nám hovorí - "naše spoločenstvo so svätými nás spája s Kristom, z ktorého ako z prameňa a hlavy vychádza každá milosť a život samotného Božieho ľudu."
9. Nájdite si čas na ticho
Benedikt XVI. nás napriek uponáhľanosti života pozýva pravidelne sa stíšiť - spoľahlivú cestu k stretnutiu s Bohom, nechať prehovoriť ‚radosť, starosti, utrpenie‘, nevyhnutný čas na rozoznanie toho, čo je dôležité od zbytočného, resp. je to vedľajšie. "Nie je prekvapujúce, že rôzne náboženské tradície považujú samotu a ticho za privilegované stavy, ktoré pomáhajú ľuďom znovu objaviť samých seba a Pravdu, ktorá dáva zmysel všetkému," poznamenal. "Ak sa k nám Boh prihovára aj v tichu, my zase v tichu objavujeme možnosť hovoriť s Bohom a o Bohu."
Masima - Verím a Dôverujem