V roku 1875 zažila Cirkev jubileum a don Bosco, patrón mládeže a zakladateľ saleziánov, napísal knihu, v ktorej ponúkol niekoľko rád, ako intenzívne žiť v časoch, ako je napríklad teraz Jubileum nádeje 2025, ktorý vyhlásil pápež František.
Kniha dona Bosca nesie názov Jubileum 1875, jej ustanovenie a bohoslužobné praktiky pri návšteve kostolov a svätec v nej rôznymi úvahami ukazuje veriacim, ako sa môžu priblížiť k Bohu najmä prostredníctvom odpustkov, ktoré teraz môžeme získať. Sú to predovšetkým spoveď, sväté prijímanie, modlitba a prechod cez svätú bránu.
Slovo jubileum (jubilejný rok) pochádza z hebrejského slova yōbēl, ktoré v Biblii označuje prenikavý zvuk opracovaného baranieho rohu - šofaru. V biblickej tradícii je znamením začiatku niektorých posvätných židovských sviatkov ako „Rosh haShanah“ - židovský nový rok, alebo „Yom Kippur“ - deň zmierenia. Nástroj sa často spomína v Tóre, v Talmude a následnej rabínskej literatúre. Podľa tradície sa zatrúbilo na baraňom rohu preto, aby sa pripomenula Abrahámova viera na vrchu Moria, keď patriarcha neustúpil od obetovania svojho syna Izáka. Baran, s rohmi zapletenými do kríka bol znamením, že Boh ocenil jeho poslušnosť.
Svätý rok, nazývaný i Jubileum, Jubilejný rok alebo Milostivé leto, je v Katolíckej cirkvi zvláštnym rokom odpustenia hriechov, dlhov a všeobecného odpustenia. V knihe Levitikus sa spomína jubilejný rok, ktorý nastáva každý 50. rok a počas ktorého sú otroci a väzni oslobodení, dlhy odpustené a zvlášť sa prejavuje Božie milosrdenstvo.
Prvé jubileum vyhlásil pápež Bonifác VIII. v roku 1300. Pápež Klement VI. v roku 1350 rozhodol, že sa budú jubileá sláviť každých sto rokov a pápež Pavol II. bulou z roku 1470 stanovil, že jubileum sa má konať každých 25 rokov.
Okrem riadnych jubileí existujú aj mimoriadne jubileá, ktoré sú vyhlasované s ohľadom na nejakú významnú udalosť. Naposledy to bol Svätý rok Božieho milosrdenstva, ktorý pre rok 2016 vyhlásil pápež František.
Jubileum ponúka veriacim možnosť získať plnomocné odpustky pre seba alebo pre zosnulých; je to rok zmierenia a obrátenia, solidarity a oddanosti spravodlivosti v službe Bohu a blížnym.
Salezián, svätý don Bosco nám ponúka štyri skvelé tipy, ako čo najlepšie využiť Jubileum nádeje 2025
1. Choď na spoveď a dobre sa vyspovedaj
Don Bosco v prvom rade pripomína, že každý sa musí vyspovedať a prosiť Boha o odpustenie za svoje hriechy a náreky: "Koľko kresťanov zneužíva túto sviatosť! Niektorí prichádzajú bez toho, aby si spytovali svedomie, iní sa priznávajú ľahostajne, bez bolesti alebo bez úmyslu zmeniť sa, iní potom pri spovedi mlčia o dôležitých veciach, alebo si neplnia povinnosti uložené spovedníkom. Títo ľudia berú tú najsvätejšiu a najužitočnejšiu vec, aby ju použili na vlastnú skazu."
Taliansky svätec nám tiež odkazuje, aby sme si uvedomili, že "kňaz, ktorý nás čaká na kajúcnom súde, nás očakáva v mene Božom a v mene Boha odpúšťa hriechy ľudí".
A upokojuje nás, že "od spovede by nás nemala zdržiavať ani obava, že spovedník sa chystá prezradiť druhým, čo pri spovedi počul," pretože "absolútny, prirodzený, cirkevný a božský predpis zaväzuje spovedníka dodržiavať mlčanie o tom, čo sa pri spovedi počuje", čiže to nemôže nikomu prezradiť pod trestom exkomunikácie.
2. Pristupujte k prijímaniu a prijímajte často
"Keďže Ježiš ustanovil túto sviatosť pre dobro našich duší, chce, aby sme k nej pristupovali často," vysvetľuje don Bosco. "Niektorí povedia: ‚Som príliš hriešny.‘ Ak si hriešnik, pokús sa získať milosť cez sviatosť spovede a potom prijmi sväté prijímanie a budeš mať veľkú pomoc. Iný povie: ‚Málokedy komunikujem, aby som mal väčšiu horlivosť.‘ A toto je podvod. Veci, ktoré sa robia zriedka, sa väčšinou robia zle,“ pokračuje.
Svätec nám tiež pripomína, že "tí, ktorí sú zdraví, nepotrebujú lekára, preto tých, ktorí sú viac vystavení nepohodliu, musí lekár často navštevovať", týmito slovami: "Ak chcete vykonať čin, ktorý je pre Boha najslávnejší, najpríjemnejší pre všetkých svätých v nebi, najúčinnejší na prekonávanie pokušení, najistejší na to, aby ste vytrvali v dobrom, je to určite sväté prijímanie," odporúča.
3. Dávajte almužnu a ak nemôžete, robte skutky milosrdenstva
"Veľmi účinným, ale ľuďmi veľmi zanedbávaným prostriedkom na dosiahnutie raja je almužna", čo nie je len materiálna pomoc, ale "akékoľvek dielo milosrdenstva voči blížnemu z lásky k Bohu".
Citujúc 3. kapitolu Evanjelia svätého Lukáša, svätec zdôrazňuje: "Čokoľvek prevyšuje vaše potreby, rozdávajte chudobným. Kto má dve rúcha, nech jedno dá núdznemu, a kto má viac, ako potrebuje, nech sa o to podelí s hladnými."
"Boh nás uisťuje, že všetko, čo robíme pre chudobných, považuje za vykonané pre Neho," odkazuje nám svätec, ktorý nás tiež povzbudzuje, aby sme sa vyhýbali zbytočným výdavkom, ako je luxus, aby sme mali viac, čo môžeme dať tým, ktorí to potrebujú.
"Niektorí potom pravdivo hovoria: ‚Nemám bohatstvo.‘ Ak nemáte bohatstvo, dajte, čo môžete. Neexistuje nedostatok prostriedkov a spôsobov na dávanie almužny. Neexistujú žiadni chorí ľudia, ktorých by bolo treba navštevovať, starať sa o nich, strážiť? Neexistujú žiadni opustení mladí ľudia, ktorých by ste si mohli vziať k sebe, vychovať ich a umiestniť ich do svojich domovov (...)? Neexistujú žiadni hriešnici, ktorých treba napomínať, neveriacich, ktorých treba radiť, ani sužovaných, ktorých treba utešovať, ani hádky, ktoré treba upokojovať, ani rany, ktoré treba odpúšťať? Pozrite sa, koľko prostriedkov môžete použiť, aby ste dali almužnu a zaslúžili si večný život!"
Napokon don Bosco dodáva, že dávaním chudobným človek dostáva, ako hovorí Písmo, "stonásobne v tomto prítomnom živote a odmenu vo večnom živote".
4. Starajte sa o svoje duchovné zdravie a neodkladajte svoje obrátenie
Svätý z Turína tiež poukazuje na to, že "len jedna vec, ó človeče, je pre teba potrebná: zachrániť svoju dušu. Ak získate pocty, slávu, bohatstvo, vedu a potom nezachránite svoju dušu, všetko je stratené."
Svätý Filip Neri mal pravdu, keď nazval bláznami všetkých, ktorí sa v tomto živote snažia získať pocty a lukratívne zamestnanie, bohatstvo a málo sa starajú o záchranu svojej duše. "Majte na pamäti, že tí, ktorí dnes nemyslia na záchranu, riskujú, že zajtra budú medzi zatratenými v pekle a že budú stratení na večnosť," varuje don Bosco.
A na záver dodáva: "Nemyslím si, že niekto z nich mal tento zámer. Klamstvo spočívalo v odložení ich obrátenia. Zomreli v hriechu a teraz sú odsúdení."
Don Bosco napísal aj modlitbu, aby sa počas Jubilea priblížil k Bohu
Ó, môj Vykupiteľ, minul si svoju krv, aby si vykúpil moju dušu, a ja som ju hriechom mnohokrát stratil!Ďakujem ti, že mi stále dávaš čas, aby som sa vložil do tvojej milosti. Ó môj Bože, odpusť, že som ťa urazil, keby som bol zomrel skôr a nikdy by som neznechutil takého dobrého Bohu, ako si ty. Áno, môj Bože, obetujem ti všetko zo seba, svoje neprávosti skrývam v tvojich najsvätejších ranách a s istotou viem, ó môj Bože, že nevieš pohŕdať srdcom, ktoré sa pokoruje a robí pokánie.
Ó, Mária, útočisko hriešnikov, pomôž hriešnikovi, ktorý sa ti odporúča a dôveruje v teba.
3x Otče náš, Zdravas‘ Mária a Sláva Otcu so zvolaním: Ježišu môj, zmiluj sa!