Frank Duff - zakladateľ Máriinej légie

0
Boží služobník Frank Duff bol írsky katolík a autor knihy Kráčajme s Máriou - Duch Máriinej légie. Modlitba ruženca ho natoľko uchvátila, že sa ho snažil všade šíriť. 

Frank Duff sa narodil 7. júna 1889 na Phisboro Road 97 ako najstarší zo siedmich detí Johna Duffa a jeho manželky Susan Letitie, rodenej Freehillovej. Bohatá rodina žila v meste na St Patrick's Road, Drumcondra, kde Duff neskôr navštevoval Blackrock College.

Hoci bol Frank dobrý športovec, mal tú smolu, že ho zasiahla do ucha kriketová loptička, čo mu poškodilo sluch na celý život. Ale postretla ho aj iná tragédia. Počas školských rokov Frank aj jeho otec ochoreli na týfus. Frank sa uzdravil, ale jeho otec bol vo veku 42 rokov kvôli zlému zdravotnému stavu nútený odísť zo štátnej služby len s čiastočným dôchodkom. 

Susan, jeho matka tiež odišla z práce, aby sa mohla starať o rodinu a Frank sa tak stal živiteľom rodiny hneď po ukončení školy v roku 1907. Prácu si našiel v štátnej službe. Dve z jeho sestier zomreli v detstve. A zatiaľ čo jeho dve ďalšie sestry, financované Frankom, študovali medicínu, jedna z nich tiež ochorela a musela zostať doma.

Frank sa čoskoro stal uznávaným mužom v štátnej službe. Mal bystrý intelekt, silný zmysel pre disciplínu a dobrý zmysel pre humor. V tejto dobe tiež rástol v múdrosti a vedomostiach vo svojej viere. Rád čítal a hltal knihu za knihou o životoch svätých. Bol verný svätej omši a ružencu a v mladosti často navštevoval kostol, ale až keď v roku 1913 vo veku 24 rokov vstúpil do Spoločnosti svätého Vincenta de Paul, jeho viera nabrala nový smer.


Frank, človek z vysokej spoločnosti, bol zrazu vystavený skutočnej chudobe Dublinu tej doby. Mnohí, žijúci v chudobných činžiakoch boli nútení navštevovať vývarovne kvôli obžive. Stretol sa aj s alkoholizmom a prostitúciou. Frankova starosť o materiálnu núdzu sa čoskoro zmenila na starosť o duchovne podvyživených. Keďže tieto vývarovne boli protestantské, domnieval sa, že poskytujú jedlo úbožiakom výmenou za to, aby nenavštevovali katolícke sväté omše, preto sa rozhodol založiť konkurenčné katolícke vývarovne pri ktorých založení spolupracoval s majorom Joe Gabbettom, ktorý už pracoval na odrádzaní tých, ktorí vstúpili do protestantských vývarovní, a v priebehu rokov sa mu podarilo dve z nich zavrieť.

V roku 1916 vydal svoju prvú knihu s názvom Môžeme byť svätí?, v ktorej presvedčivo písal, že všetci sú bez výnimky povolaní byť svätými a tiež, že prostredníctvom kresťanskej viery majú všetci potrebné prostriedky.

Spolu so skupinou katolíckych žien a o. Michaelom Toherom z dublinskej arcidiecézie založil 7. septembra 1921 Mariánsku légiu, ktorú viedol až do svojej smrti, 7. novembra 1980. 

Jeho hlboké poznatky o úlohe Presvätej Bohorodičky v pláne vykúpenia, ako aj o úlohe laikov v poslaní Cirkvi sa odrážajú v Príručke légie, ktorá je takmer celá jeho kompozíciou. Spoločne s krajankou, ctihodnou Edel Quinnovovu sa stali priekopníkmi laickej angažovanosti v apoštolských dielach, pričom veľmi povzbudzoval katolíckych laikov, aby sa usilovali o svätosť a venovali sa charite. Jeho zásluhy o apoštolát laikov mu vyniesli pozvanie pápeža Pavla VI., aby sa zúčastnil na Druhom vatikánskom koncile ako laický pozorovateľ.

Frank Duff vo svojej horlivosti pomáhať dušiam znamenite prispel k premene takmer celej štvrte Dublinu, najmä časti, ktorá bola spojená s prostitúciou. Bol veľkým ctiteľom Najsvätejšieho Srdca Ježišovho.  

Keď v roku 1918 dostal od priateľa knihu O pravej oddanosti presvätej Bohorodičke od francúzskeho duchovného Louisa de Montfort zo sedemnásteho storočia, veľmi ovplyvnila jeho názory na Pannu Máriu. Okrem toho bol ovplyvnený aj spismi Johna Henryho Newmana a na margo dvojej vrúcnej oddanosti Božej Matke založil po boku o. Michaela Tohera a pätnástich žien Máriinu légiu. 

Účelom Máriinej légie bolo prostredníctvom modlitieb a apoštolských diel pomôcť priviesť Cirkvi všetky duše k Ježišovi Kristovi skrze Pannu Máriu. Sám pápež Pavol VI. opísal Máriinu légiu ako najväčšie hnutie na pomoc dušiam od čias založenia veľkých žobravých reholí v 16. storočí. Légia bola účinná ako blesk, veľmi rýchlo sa rozšírila do celého sveta, pričom v Číne ju vodca republiky označil ako "nepriateľa číslo jeden."

Oddaný Frank Duff sa denne modlil štyri hodiny, pričom ruženec bol súčasťou jeho každodennej modlitby a odporúčal ho každému, koho stretol. Združenie Máriina légia sa skladá z menších skupín, nazývaných prezídium. Frank Duff nariadil, aby sa každé prezídium modlilo ruženec ako súčasť svojho týždenného modlitebného stretnutia a povzbudil tiež každého člena, aby sa pripojil k Ružencovému bratstvu. Ruženec totiž považoval za jadro spirituality Máriinej légie: "To, čo je pre ľudské telo dýchanie, je pre Máriinu légiu ruženec." 

Frank Duff zomrel vo veku 91 rokov 7. novembra 1980 a je pochovaný na cintoríne Glasnevin v Dubline. 

"Keď sa modlíme ruženec, snažíme sa predložiť tajomstvá našej mysli. Nech sú naše schopnosti rozjímania akokoľvek slabé, musíme sa premôcť a všetky tieto tajomstvá si osvojiť. Rozvíjajú sa do toľkých situácií, spájajú sa s rôznymi obrazmi, ktoré sme videli, alebo s opismi, ktoré sme o týchto udalostiach počuli, alebo čítali. Môžeme si byť istí aj tým, že milosť sa zmocňuje jeho obrazotvornosti, zintenzívňuje ju a robí ju plodnou." /Frank Duff/ 

Na obrázku sú členovia Máriinej légie v roku 1934 so zakladateľom Frankom Duffom uprostred.

Masima - Verím a Dôverujem

Zverejnenie komentára

0 Komentáre
Prosím nespamujte. Všetky komentáre sú spravované Adminom. *Please Don't Spam Here. All the Comments are Reviewed by Admin.
Zverejnenie komentára (0)
To Top