Prečo je máj mesiacom Panny Márie?

0
Panna Mária má v dejinách spásy a v Cirkvi jedinečné a privilegované miesto. Pretože súhlasila a stala sa Matkou Božou, je naším prvým vzorom učeníctva a vzorom milosti a dôvery v Boha. Medzi katolíkmi je máj najznámejší ako Máriin mesiac, špecifický mesiac v roku, kedy sa konajú zvláštne pobožnosti na počesť Panny Márie.

Ako sa spájal mesiac máj s Pannou Máriou? Staroveké grécke a západné kultúry vnímajú máj ako mesiac života a materstva. Bolo to dávno predtým, ako vznikol "Deň matiek", hoci moderná oslava úzko súvisí s touto vrodenou túžbou uctievať materstvo počas jarných mesiacov. 

Mesiac máj je mariánsky mesiac. Májová mariánska úcta má v Cirkvi dávne korene a odvoláva sa na paralelu medzi najkrajším mesiacom roka a najkrajšou ženou medzi ženami.

Prvé májové oslavy Panny Márie sú evidované z 12. storočia zo Španielska, Francúzska a Nemecka. Veriaci ozdobovali jej obrazy a sochy jarnými kvetmi, znásobovali svoje modlitby a skladali piesne a básne, ktoré sa prednášali na recitačných pretekoch. Známe sú napríklad preteky z francúzskeho mesta Toulouse od roku 1324. V tomto čase vzniklo aj mnoho mariánskych litánií, čiže prosebných modlitieb, skladajúcich sa z množstva invokácií – zvolaní.

Pápež Klement VIII. v roku 1601 zakročil a zakázal všetky okrem tých, ktoré sa spievali v loretskej jaskyni. Odtiaľ pochádza názov známych Loretánskych litánií.


V ranej Cirkvi existujú dôkazy o hlavnom sviatku Panny Márie, ktorý sa oslavoval každý rok 15. mája, ale až v 18. storočí sa máj začal spájať s Pannou Máriou. Podľa Katolíckej encyklopédie májová pobožnosť v jej súčasnej podobe vznikla v Ríme, kde otec Latomia z Rímskeho kolégia Spoločnosti Ježišovej, aby bojoval proti nevere a nemorálnosti medzi študentmi, zložil na konci osemnásteho storočia sľub, že mesiac máj zasvätí Márii. Z Ríma sa táto prax rozšírila do ostatných jezuitských kolégií a odtiaľ takmer do každého katolíckeho kostola latinského obradu.

Zasvätenie celého mesiaca Márii nebolo novou tradíciou, pretože existovala už skoršia tradícia zasvätenia 30 dní Márii s názvom Tricesimum, ktorá bola známa aj ako "Mesiac Panny Márie". Počas mesiaca máj sa rýchlo rozšírili rôzne súkromné ​​pobožnosti k Márii, ako je zaznamenané v Raccolta, publikácii modlitieb vydanej v polovici 19. storočia.

V roku 1954 pápež Pius XII. upevnil máj ako mariánsky mesiac po tom, čo ustanovil sviatok Korunovania Panny Márie na 31. mája. Po Druhom vatikánskom koncile bol tento sviatok presunutý na 22. augusta, zatiaľ čo 31. máj sa stal sviatkom Navštívenia Panny Márie.

Mesiac máj je bohatý na tradície a krásnym obdobím roka na uctievanie našej nebeskej matky. Spôsoby, akými je Mária uctievaná v máji, sú rovnako rozmanité ako ľudia, ktorí si ju uctievajú.

Najrozšírenejšia je mariánska modlitba Zdravas Mária, ktorá vznikala postupne a dnešnú podobu dostala v 14. storočí a ktorá je súčasťou modlitby ruženca

Ďalšou veľmi obľúbenou modlitbou je jedna z tradičných mariánskych kresťanských modlitieb Pod tvoju ochranu. Doložená je už na grécky písanom egyptskom papyruse datovanom do 3. alebo 4. storočia ako súčasť vianočnej liturgie koptskej cirkvi. Je najstaršou zachovanou modlitbou k Márii ako Bohorodičke. Používa sa v koptskej, byzantskej, ambroziánskej i rímskej liturgii. 

Samozrejme, počas mariánskeho mesiaca sa nevynecháva ani modlitba litánií a Svätú Pannu si môžeme uctiť aj rôznymi strelnými modlitbami

"Mesiac máj je silným podnetom k vrúcnejšej a dôveryhodnejšej modlitbe," napísal pápež svätý Pavol VI. vo svojom liste pri príležitosti prvého mája z roku 1965, "pretože počas neho naše prosby ľahšie nachádzajú cestu k súcitnému srdcu Panny Márie." 

Masima - Verím a Dôverujem

Zverejnenie komentára

0 Komentáre
Prosím nespamujte. Všetky komentáre sú spravované Adminom. *Please Don't Spam Here. All the Comments are Reviewed by Admin.
Zverejnenie komentára (0)
To Top