Zjavenie Panny Márie vo Vietname

0
Panna Mária ‚je najusilovnejším robotníkom na žatve‘. Prišla všade tam, kde bolo treba zasiahnuť pre väčšiu chválu a slávu Boha, pre šírenie svätej viery a Božích právd. Prišla, aby pomohla, aby poradila, aby získala naše srdcia pre Srdce Ježiša Krista. 

Je skutočnou Matkou, ktorú nám jej Syn dal na kríži. Chodí za nami, usmerňuje nás, a drží nad nami ochrannú ruku. Mohla by som vypísať všetky miesta, kde sa zjavila, aby za sebou zanechala jasný odkaz, no bolo by to na predlhé čítanie. Dnes sa teda zameriam na Vietnam.

Svätyňa Panny Márie z La Vang je podľa svätého Jána Pavla II. miestom, kde sa treba modliť za ‚svet, v ktorom je príjemné žiť‘. Kresťania boli umučení počas celých dejín Cirkvi a aj dnes sú vystavení mučeníctvu. Popri príbehu prenasledovania kresťanov je však väčší príbeh o Božej milosti. Jedným z takýchto záznamov je príbeh Panny Márie z La Vang. 

V obave zo šírenia katolicizmu cisár Cảnh Thịnh v roku 1798 obmedzil praktizovanie katolicizmu vo Vietname. Čoskoro nato vydal protikatolícky edikt a začalo sa brutálne prenasledovanie. Mnoho ľudí hľadalo útočisko v dažďovom pralese La Vang v provincii Quảng Trị vo Vietname a mnohí veľmi ochoreli. Keď sa komunita skrývala v džungli, každý večer sa zhromažďovala pri úpätí stromu, aby sa modlila ruženec. Ale mnohí z nich aj ochoreli. 


Raz v noci sa im vo vetvách stromu zjavila Presvätá Matka oblečená v tradičnom vietnamskom áo dài, typickej domorodej tunike. V náručí držala malého Ježiška a sprevádzali ju dvaja anjeli, ktorí stáli po jej boku. 

Matka Božia prenasledovaných utešovala ich a poradila im, aby uvarili listy zo stromov ako lieky na vyliečenie chorôb.

Keď sa o štyri roky neskôr, v roku 1802 mohli vrátiť kresťania do svojich dedín, vyrozprávali príbeh o zjavení v La Vangu a jeho posolstve. Keď sa príbeh o zjavení značne rozšíril, mnohí sa išli modliť na toto miesto, preto sa tam v roku 1820 rozhodli postaviť kaplnku. Tá však bola v ďalšej vlne prenasledovania zničená.

V roku 1886 sa na mieste zjavenia postavila nová kaplnka a počas 19. storočia sa Panna Mária z La Vang tešila z lásky miestnych veriacich a cti z Ríma. Kaplnka však bola opäť zničená počas vojny vo Vietname, ale ďalšia bola postavená v roku 2012 so súhlasom vlády.

Asi 200 rokov po zjavení pápež Ján Pavol II. poslal veriacim toto posolstvo: Pri návšteve svätyne Panny Márie z La Vang, ktorá je taká drahá srdcu vietnamských veriacich, jej pútnici zverujú svoje radosti i starosti, nádeje i utrpenia. Takto sa obracajú k Bohu a robia sa orodovníkmi za svoje rodiny a za celý svoj ľud a prosia Pána, aby vštepil do sŕdc všetkých mužov a ženy pocity mieru, bratstva a solidarity, aby všetci Vietnamci boli každým dňom viac úzko zjednotení, aby sme vybudovali svet, v ktorom je príjemné žiť, založený na základných duchovných a morálnych hodnotách a v ktorom možno každého človeka uznať vo svojej dôstojnosti ako Božieho dieťaťa a slobodne a so synovskou láskou sa obrátiť k svojmu Otec na nebesiach, ktorý je „bohatý na milosrdenstvo“ (Ef 2,4).

Bazilika Panny Márie z La Vang je centrálnou svätyňou Vietnamu. Jej sviatok sa oslavuje v auguste, na sviatok Nanebovzatia Panny Márie a tiež 22. novembra.

Masima - Verím a Dôverujem

Zverejnenie komentára

0 Komentáre
Prosím nespamujte. Všetky komentáre sú spravované Adminom. *Please Don't Spam Here. All the Comments are Reviewed by Admin.
Zverejnenie komentára (0)
To Top